Psychologie

Když vyhoří partnerský vztah

Syndrom vyhoření je znám v souvislosti s profesním žitvotem, ale stejný proces může nastat i v oblasti partnerství, když jse jeden z prtnerů ve vztahu cítí psychicky y emocionálně nenasycený.

„Pokud chybí vůle, chuť nebo zájem jednoho z partnerů, je lepší si poděkovat za společný čas a jít ze vztahu pryč.“

Syndrom vyhoření neboli burn - out syndrome bývá odborně charakterizován jako ztráta zájmu a osobního zaujetí. V partnerském životě začíná pocitem nenaplnění, ztrátou činorodosti, zklamáním z partnerského soužití, hořkostí při pohledu do minulosti.

Člověk cítí, že žije ve vztahu, který ho nenaplňuje pocitem radosti, užitečnosti a smysluplnosti. Emočně strádá. Fyzicky chřadne.

V hlavách partnerů vznikají pocity zmaru a ztráty nadějí, což přechází do vztahové únavy. Stereotypy partnerského života a rutina všedních dní degeneruje novou energii. Vztah se nerozvíjí. Partneři ze zvyku vedle sebe jen přežívají.

Začátek konce

Vývoj syndromu bývá pomalý - může trvat měsíce i celé roky... Jaké jsou nejčastější příčiny partnerského vyhoření?

Partnerský stereotyp

Počáteční nadšení ze vztahu vymizí a dostane se do vyjetých kolejí. Partneři nic společně nebudují, každý si jede posvém a to je začátek cesty k vyhoření..

Dokončené partnerské cíle

Partneři si dali za cíl  postavit dům, pořídit si chatu nebo procestovat svět. Dřeli, aby dosáhli svého cíle, nic jiného je nezajímalo. Zaměřili se jen na svůj cíl, věnovali mu vešderou energii. Jakmile však svého cíle dosáhnou, sedí a žijí vedle sebe a nevědí, jak naložit se svým volným časem. Nevidí další smysl společné cesty....

 

 

Odrůstající děti

Smyslem života byla rodina a výchova dětí. Partneři si vedle této hodnoty nepěstovali nic společného. Většinou na nic dalšího ani nebyl čas. Děti odrostly a partneři nyní nevědí, jak bez nich, sami, pokračovat a růst dál. Nevěnovali se žádnému společnému partnerskému zájmu. Nemohou najít nic, co by jim pomohlo k přechodu do další vztahové etapy.

Něco společně rozvíjet

Jak z toho ven? Jak partnerskému vyhoření předejít?

Především je nutné:

  • včas identifikovat rizika,
  • komunikovat a navrhnout změny,
  • vnést do svého života zavčasu novou energii

Partnerství je vztah dvou lidí a je potřeba, aby na rozvoji vztahu pracovali oba dva. Pokud chybí vůle nebo zájem jednoho z partnerů, je lepší svůj vztah všas ukončit. Nejhorší je držet ho za každou cenu. Dělat zásadní kompromisy. trpět v něm a stávat se tak zahořklou a smutnou obětí svého vlastního života.

.BUĎTE SAMI SEBOU A VĚŘTE, ŽE TO JE NEJLEPŠÍ, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO SEBE I SVÉ BLÍZKÉ.